Viva.com-alternativ
2,19% för inhemska konsumentkort, IC++ plus 1,90% för andra kort
Viva.com (tidigare Viva Wallet) listar inhemska konsumentkort online till 2,19% + 0,50 DKK på sin danska prissida. Andra kort online kostar interchange + kortnätverksavgift + 1,90% Viva-inlösenavgift + 0,50 DKK. Viva.com listar även 3DS till 0,25 DKK per försök och en Zero-plan till 0 DKK med en månatlig minimiavgift på 37 DKK. Cost+ har ingen månadsavgift och använder en IC++-formel med 3DS inkluderat.

Viva.com
Krav för att bli kund
Kontrollera kraven för din affärsmodell
Viva.coms offentliga danska prissättning och cashback-sidor fastställer inte berättigande för specialiserade branscher. Handlare inom reglerade eller specialiserade branscher bör bekräfta aktuellt berättigande direkt med Viva.com snarare än att dra slutsatser från en prislista. Cost+-berättigande är också föremål för kreditprövning och riskgranskning.
Viva.comVarför Cost+
Jämför de publicerade prisstrukturerna
Varför Cost+
En Cost+ IC++-formel
Viva.com
Olika avgifter per kortkategori
Viva.coms danska lista använder en blandad avgift på 2,19% + 0,50 DKK för inhemska konsumentkort online. Inhemska företagskort, europeiska, brittiska och internationella kort använder interchange + kortnätverksavgift + 1,90% + 0,50 DKK.
Cost+
En Cost+ IC++-formel
Cost+ tar ut interchange + kortnätverksavgift + 0.40% marginal + EUR 0.09 per auktoriseringsförsök. Formeln täcker gateway, inlösen och 3DS, utan månadsavgift.
Viva.com
Inhemska konsumentkort online
2,19% + 0,50 DKK
Cost+
Andra kort online
Interchange + kortnätverksavgift + 0.40% + EUR 0.09 per auktoriseringsförsök
Viva.com
Planer och tilläggsavgifter
Viva.com listar en Zero-plan till 0 DKK med en månatlig minimiavgift på 37 DKK, plus Default-, Standard- och Premium-planer till 37, 97 och 148 DKK per månad. De listar även 3DS till 0,25 DKK per försök och anger att en tilläggsavgift på 0,35% kan tillkomma när vissa officiella e-handelsplugins används.
Cost+
American Express
Dessa jämförelser visar IC++ för låg risk utan Amex: Cost+-marginalen 0.40% plus faktiska interchange-, kortnäts- och fasta behandlingsavgifter. Amex har en fast procentsats på 3.40% vid låg risk eller 4.49% vid hög risk plus fasta behandlingsavgifter; den vanliga IC++-marginalen läggs inte till.
Cost+
JCB
Prissatt enligt handlarens Cost+-avtal
Avgiftsjämförelse
Cost+ och Viva.coms danska prissättning sida vid sida
Viva.com marknadsför även cashback mot acceptansavgifter när berättigade företagsutgifter betalas med dess företagsbetalkort. Den villkorade cashback-mekanismen är inte det vanliga kortacceptanspriset som visas nedan. Dessa jämförelser visar IC++ för låg risk utan Amex: Cost+-marginalen 0.40% plus faktiska interchange-, kortnäts- och fasta behandlingsavgifter. Amex har en fast procentsats på 3.40% vid låg risk eller 4.49% vid hög risk plus fasta behandlingsavgifter; den vanliga IC++-marginalen läggs inte till. Auktorisering: Per auktoriseringsförsök, för IC++ och blended. Behandlingsgateway: Per genomförd transaktion, för IC++ och blended. En Cost+ Shopify-app kostar ytterligare 0.35% av transaktionsvärdet på alla planer, fakturerat separat från behandlingsavgifterna. Detta är Cost+:s appavgift; din Shopify-plan kan medföra andra avgifter.
Funktion
Viva.com, dansk prislista
Inhemska konsumentkort online
Interchange + kortnätverksavgift + 0.40% + EUR 0.09 per auktoriseringsförsök
2,19% + 0,50 DKK
Andra kort online
Interchange + kortnätverksavgift + 0.40% + EUR 0.09 per auktoriseringsförsök
Interchange + kortnätverksavgift + 1,90% Viva-inlösenavgift + 0,50 DKK för inhemska företagskort, europeiska, brittiska och internationella kort
American Express
Dessa jämförelser visar IC++ för låg risk utan Amex: Cost+-marginalen 0.40% plus faktiska interchange-, kortnäts- och fasta behandlingsavgifter. Amex har en fast procentsats på 3.40% vid låg risk eller 4.49% vid hög risk plus fasta behandlingsavgifter; den vanliga IC++-marginalen läggs inte till.
2,95% + 0,50 DKK; ytterligare 0,40% tillkommer när kortet är utfärdat utanför EES
JCB
Prissatt enligt handlarens Cost+-avtal
Interchange + kortnätverksavgift + 1,10% + 0,50 DKK
MobilePay Online
Vipps och MobilePay har tillämpliga metodavgifter. Kontakta säljteamet för att bekräfta tillgänglighet och få en offert.
1,00 DKK per transaktion utöver kortavgifter, plus en MobilePay-licensavgift för aktiva dagar med tak på 35 DKK per månad
3D Secure
Inkluderat
0,25 DKK per försök
Återbetalningar
EUR 0.25. Med IC++ och blended debiteras varje genomförd återbetalning, hel eller delvis, den fasta återbetalningsavgiften i din valutas avgiftstabell. Ingen procentuell behandlingsavgift tas ut igen för återbetalningen. De ursprungliga försäljningsavgifterna kvarstår på den ursprungliga betalningen.
Betalningsacceptansavgifter + 2,50 DKK
Tvister
EUR 30
20 DKK per förlorad transaktion
Månatligt kontoabonnemang
EUR 0
Zero: 0 DKK med en månatlig minimiavgift på 37 DKK; Default: 37 DKK; Standard: 97 DKK; Premium: 148 DKK; extra webbplats eller terminal-ID: 15 DKK per månad; extra användare: 7,50 DKK per månad
Tilläggsavgift för officiella e-handelsplugins
En Cost+ Shopify-app kostar ytterligare 0.35% av transaktionsvärdet på alla planer, fakturerat separat från behandlingsavgifterna. Detta är Cost+:s appavgift; din Shopify-plan kan medföra andra avgifter.
En tilläggsavgift på 0,35% kan tillkomma med vissa officiella plugins
Din egen kortmix
Beräkna dina kostnader
Använd avgiftskalkylatorn med din egen transaktionsvolym, genomsnittligt ordervärde och kortmix. Viva.coms exempel behålls i DKK, medan Cost+:s EUR-auktorisationsavgift visas separat utan en antagen valutakonvertering.
KushKiez
13 aug 2025
Vi är så nöjda med NoPayn. Betalningarna fungerade perfekt. De hanterade hela integrationen till Wix. Teamet har varit snabba.

IC++-UPPDELNING
Så fungerar vår prissättning
Dessa jämförelser visar IC++ för låg risk utan Amex: Cost+-marginalen 0.40% plus faktiska interchange-, kortnäts- och fasta behandlingsavgifter. Amex har en fast procentsats på 3.40% vid låg risk eller 4.49% vid hög risk plus fasta behandlingsavgifter; den vanliga IC++-marginalen läggs inte till. Händelseavgifter gäller bara när motsvarande händelse inträffar.
Interchange
Bestäms av kortnäten
Kortnätets avgifter
Nätverkskostnader


IC++
Låg risk


0.40%
Cost+-marginal
0,09 €
AuktoriseringPer försök
Auktorisering: Per auktoriseringsförsök, för IC++ och blended.
Cost+ vs. Viva.com
Vanliga frågor
Svar baserade på Viva.coms publicerade danska prissättning och cashback-villkor.
Viva.coms danska prislista tar ut 2,19% + 0,50 DKK för inhemska konsumentkort online med Visa, Mastercard, Maestro, Diners och Discover. Inhemska företagskort, europeiska, brittiska och internationella kort använder interchange + kortnätverksavgift + 1,90% Viva-inlösenavgift + 0,50 DKK. American Express kostar 2,95% + 0,50 DKK, med ytterligare 0,40% endast när Amex-kortet är utfärdat utanför EES.
Antaganden: 500 transaktioner per månad med ett genomsnittligt ordervärde på 400 DKK, alla betalda online med inhemska konsument-Visa genom Smart Checkout, utan plugin-tillägg, debiterade 3DS-försök, återbetalningar eller tvister. Månatlig volym är 200 000 DKK; årlig volym är 2 400 000 DKK över 6 000 transaktioner. Viva.com kostar 4 380 DKK i procentuella avgifter + 250 DKK i fasta avgifter = 4 630 DKK per månad, och 52 560 DKK + 3 000 DKK = 55 560 DKK per år. Viva.com listar separat Zero-planen som föremål för en månatlig minimiavgift på 37 DKK. Illustrativt Cost+-exempel: 100% EU-konsumentdebetkort; ett auktoriseringsförsök per genomförd transaktion. Interchange och kortnätsavgifter är antaganden. Shopify, växling, avräkning, återbetalningar, tvister och andra tillämpliga avgifter ingår inte. 0.20% illustrativ interchange + 0.10% antagen kortnätsavgift + 0.40% Cost+-marginal + DKK 0.70 per auktoriseringsförsök; ingen behandlingsgatewayavgift vid låg risk. DKK 1400.00 + DKK 350.00 = DKK 1750.00 / månad; DKK 21000.00 / år.
Viva.coms danska lista lägger till 1,00 DKK per MobilePay Online-transaktion utöver tillämpliga kortavgifter. De listar även en MobilePay-licensavgift baserad på aktiva dagar och med tak på 35 DKK per månad.
Nej. De citerade danska prissättnings- och cashback-sidorna anger inga godkännandekrav för specialiserade branscher. Möjligheten att bli godkänd bör bekräftas direkt med Viva.com och beror på deras bedömning. Även godkännande hos Cost+ förutsätter kreditprövning och riskgranskning.
Viva.com säger att berättigade företagsutgifter med dess företagsdebetkort kan generera cashback mot acceptansavgifter. Enligt de publicerade villkoren ska de mottagna betalningarna göras med privata Visa-, Mastercard- eller Maestro-kort. Vid onlinebetalningar ska korten vara utfärdade i EES. Kontantuttag och banköverföringar är undantagna. Detta är en villkorad cashback-mekanism, inte den vanliga kortacceptansavgiften.
Viva.com-priser senast verifierade den . mot Viva.coms danska prissida, Viva.coms cashback-villkor. Den danska prissidan visade priser gällande 21 maj 2026 vid verifiering och anger att prissättningen uppdateras månadsvis. Priser kan anges exklusive moms och kan ändras efter verifieringsdatumet. Cashback är villkorad av berättigade företagsbetalkortsutgifter och kvalificerande accepterad försäljning. Viva.com är ett varumärke som tillhör respektive ägare. Cost+ (Costplus OÜ) är inte anslutet till, godkänt av eller sponsrat av Viva.com.